Полезная информация

Як розробити та ввести норми праці. Навіщо бізнесу нормування праці

25.09.2024

Методологія, за допомогою якої встановлюють оптимальний час на виконання завдання або виробництво товару.
Нормування праці простими словами — це методологія, яка допомагає визначити, скільки часу витратив співробітник на виконання певного обсягу роботи.

Зазвичай вважають такі норми:
- Норма часу;
- норма виробітку;
- Норма обслуговування.

Норма часу. Робочий час, який компанія чи ІП встановила для виконання одиниці роботи. Вимірюється в хвилинах, годинах, днях.

Норма виробітку. Обсяг роботи, який працівник повинен виконати за встановлений час. Вимірюється у штуках, кілограмах, метрах, сторінках.

Норма обслуговування. Кількість об'єктів, яку працівник може обслужити за певний час. Вимірюється в одиницях обладнання, квадратних метрах площі.

Навіщо бізнесу нормування праці?

Нормування праці може бути корисним у будь-якій сфері бізнесу, але потреба в ньому є не у всіх. Наприклад, квітковому магазину не потрібно встановлювати норму виробітку. Йому важливіша кількість проданих букетів, а не число квіткових композицій, яке флорист зібрав за робочий день.

* Нормування праці потрібно:
- для визначення собівартості виробленої продукції, робіт чи послуг;
- Підвищення продуктивності співробітників;
- Оптимізації витрат;
- встановлення заробітної плати та стимулювання співробітників;
- Встановлення граничного рівня інтенсивності роботи;
- Визначення оптимального числа працівників.

Зазвичай нормування праці потрібно на виробництві. Наприклад, пекарня домовилася з магазином на постачання 400 круасанів та 200 еклерів на день. Тоді вона встановлює денну норму вироблення кондитера в цьому обсязі.

Як розробити та ввести норми праці?

Роботодавець сам розробляє норми праці з врахуванням законів та особливостей бізнесу. Про введення нових норм праці він зобов'язаний повідомити співробітників мінімум за два місяці до цього.

Основні кроки з розробки нормування праці:
- видати наказ про проведення перевірки норм праці у роботодавця;
- призначити відповідального за перевірку;
- Провести перевірку;
- проаналізувати результати перевірки та розрахувати норми праці;
- прийняти локальний нормативний акт, в якому будуть вказані норми праці.

Зазвичай за проведення перевірки відповідає інженер з нормування. Як правило, у великих компаніях такий співробітник є в штаті. Малий та середній бізнес для вирішення такого завдання може залучити спеціаліста із сторони.

Для визначення норм праці використовують такі методи:
- хронометраж;
- Фотографування робочого місця;
- Самозапис;
- опитування та інтерв'ю.

1. Хронометраж. Для хронометражу кілька разів вимірюють час, який співробітник витратив на виконання роботи, після беруть середнє значення.

2. Фотографування робочого місця. Протягом дня у певні проміжки часу фіксують дії співробітника. Це допомагає встановити причини втрати робочого часу і виявити оптимальну організацію робочого простору.

3. Самозапис. Працівник сам фіксує всі потрібні дані про виконану ним роботу.

4. Опитування та інтерв'ю. Інженер з нормування праці записує всі необхідні відомості після спілкування із співробітниками.

Як правило, норма праці - середній показник, який підраховують на основі працездатності всіх співробітників. Наприклад, під час перевірки з'ясували, що один секретар набирає сторінку тексту за 8 хвилин, а другий за 10. Тоді в середньому набір сторінки встановлюють норму 9 хвилин.

Перевірку норм праці слід проводити кожні два роки. У разі, якщо норми застаріли або встановлені помилково, їх переглядають.

*** Що важливо запам'ятати!
1. Нормування праці потрібно не кожному бізнесу.
2. Роботодавець сам встановлює норми праці з урахуванням специфіки діяльності.
3. Нормування праці допомагає визначити зарплату, планувати бюджет компанії або ІП і ефективніше використовувати її ресурси.

Ви повинні знати - Нормування праці впливає якість планування інших виробничих процесів і фінансовий результат. Помилкові чи застарілі норми призводять до регулярних переробок чи, навпаки, простоїв, але це необгрунтовані витрати. Рекомендуємо нормувальникам праці пройти підвищення кваліфікації за нашою програмою онлайн тренінги нормування праці, система оплати праці працівників: управління правовими ризиками та досягнення завдань роботодавця.

Цікаві статті з порада, з нашого сайту - все про KPI та методи їх використання, також що таке KPI, а також, що таке Lean Administration, і для чого він потрібен в компанії.

<< Назад