Полезная информация

Ощадливе виробництво від А до Я

07.06.2024

Lean manufacturing – ощадливе виробництво.
Ощадливе виробництво - це підхід до управління виробництвом, що розвинувся з досвіду компанії Toyota. З середини ХХ століття інструменти з ощадливого виробництва використовуються у виробничих компаніях, а й у медицині, будівництві, банківській сфері, освіті, перевезеннях.

Підхід зародився на автомобільних заводах Toyota у 30-х роках ХХ століття. У Японії був попит на практичні та недорогі автомобілі. Відповідно, виробникам потрібно було вигадати, як знизити ціну на автомобілі, але при цьому зберегти якість.

Виробники автомобілів у Японії не могли дозволити собі тримати великі склади запчастин чи будувати окремі конвеєри під кожну модель, бо оренда коштувала дорого. Тайіті Воно – один із керівників Toyota запропонував відмовитися від зберігання великої кількості запасів та скорочувати всі види витрат, які не приносять цінності продукту. З досвіду Toyota розвинулася філософія дбайливого виробництва.

Американські підприємці та управлінці надихнулися успіхом японських компаній та популяризували їхній підхід в Америці. Поняття «ощадливе виробництво», або Lean manufacturing, запровадив американський управлінець Джон Крафнік у 1988 році.

Зараз ощадливе виробництво та менеджмент у "Тойоті" – це не одне й те саме. На основі принципів lean-виробництва зросли популярні методи управління, наприклад, ощадна розробка програмного забезпечення, скрам, канбан.

Головна мета ощадливого виробництва – створити цінність для споживача і мінімізувати втрати. Втрати виникають, наприклад, коли запаси запчастин лежать складі і компанія платить їх зберігання. Або коли автомобілі застрягають у процесі виробництва, бо немає потрібних запчастин для кузова.

Щоб мінімізувати втрати, їх потрібно знати, відрізняти один від одного і розуміти їхню негативну дію.
Маючи нагоду, пропогуємо бізнес тренінги та семінари для керівників, менеджерів, HR, а також, онлайн тренінги семінари в Україні, та країнах СНГ

 Які бувають втрати?

Втрати – це все, що не приносить додаткову цінність, але збільшує вартість продукту чи послуги. Втрати можуть бути явні, наприклад, шлюб або зрив термінів, або приховані, наприклад, надмірна обробка виробів або зайві погодження. Загалом у концепції виділяють вісім видів втрат.

Перевиробництво. Небезпечно тим, що викликає інші види втрат. Але його й найлегше помітити.

На заводі надвиробництво – це буквально виготовлення виробів більше, ніж потрібно споживачеві. Причинами бувають поганий розрахунок попиту та бажання повністю використати виробничі потужності.

В офісі це можуть бути звіти, які займають понад половину робочого часу, затягнуті переговори, підготовка презентацій про запас. Причинами зазвичай бувають неналаштовані робочі процеси, складна ієрархія та бюрократизація роботи.

Зайві запаси. Склади запасів з'являються через надвиробництво або замовлення великої кількості запчастин. Запаси продукції з'їдають гроші на оренду складів та зарплату персоналу. Особливо небезпечно запасати продукти, які швидко виходять термін придатності.

В офісній роботі зайві запаси – це десятки документів та програм, відкритих одночасно, завали вхідної пошти.

Незавершене виробництво. Персонал та обладнання простоюють через узгодження, збої у поставці запчастин, повільний документообіг та неузгодженість у роботі різних відділів. Згодом через простої частина роботи стане неактуальною і ніколи не буде дороблена.

Неправильна логістика. Це переміщення деталей і готових виробів далі і довше, ніж потрібно. Наприклад, коли склад та виробничий цех знаходяться далеко один від одного, вироби коштуватимуть дорожче, ніж якби цех та склад були в одній будівлі. Додаткові ризики – шлюб у процесі перевезення, зношування обладнання, запізнення перевізників.

Неправильна логістика в офісі – це пересилання паперових документів, зайві рухи під час погоджень тощо.

Шлюб. До цього виду втрат входять витрати на виправлення дефектів, утилізацію невиправного шлюбу та перевірки якості виробів. Шлюб трапляється через складну технологію, помилки працівників та неякісні матеріали.

Шлюб є у офісній роботі. Наприклад, неправильно складений лист, неякісний варіант дизайну, формат документа, що не читається.

Зайва обробка. Це процеси, які додають цінності продукту, але збільшують витрати виробництва. Наприклад, вбудований монітор для холодильників або надмірна анімація на сайті. Надмірною обробкою займаються, якщо не проаналізували ринок і не зрозуміли, що потрібно клієнту.

Зайві рухи. Втрати виникають, якщо робоче місце не організовано для потреб працівника. Наприклад, коли на заводі доводиться тягнутися за інструментом чи тягти важку деталь через цех. Або коли в офісі доводиться відкривати багато тек, щоб знайти потрібну інформацію. Навіть дрібні зайві операції та рухи мають накопичувальний ефект у масштабах місяців або кількох років, помножених на кількість співробітників.

Помилки у кадровому управлінні. Це втрата від неефективної роботи. Наприклад, коли співробітник виконує завдання, яке не вміє виконувати, і тому витрачає на неї більше часу. Або навпаки – керівник виконує роботу підлеглих. Його праця дорожче коштуватиме компанії, плюс вона може не встигнути зробити свою роботу.

 Як боротися із втратами?

Насамперед ощадливе виробництво – це набір інструментів, а особливий погляд на процес виробництва. Націленість на безперервне покращення – це те, що є основою методології Lean. Розглянемо необхідні аспекти для роботи з ощадливого виробництва.

Залучати всіх співробітників до безперервного поліпшення. Для боротьби із втратами пропонується система безперервних покращень. Побудова такої системи потребує розбудови корпоративної культури та створення бізнес-процесів, спрямованих на підвищення ефективності. Якщо керівника захоплено принципами ощадливого виробництва, а працівники нічого про це не знають і тільки виконують доручення, це не працюватиме.

Проаналізувати процеси та скласти карту потоку створення цінності. Для цього пропонується:
 - визначити основні процеси та операції;
 - визначити витрати на процеси;
 - вибрати пріоритетні процеси;
 - спостерігати за існуючими процесами;
 - Скласти карту потоку створення цінності.

 Аналіз допомагає визначити, що втрати утворюються, наприклад, від простою обладнання та тривалого процесу узгодження.

Витягувати виробництво, щоб не робити зайвого. Тобто організовувати процес таким чином, щоб на кожному етапі виробництва продукція вироблялася в такому обсязі, в якому вона потрібна замовнику, і в той термін, коли її чекають, а не раніше. Щоб робити продукт під попит, потрібно вміти робити швидко та адаптуватися до змін.

Перед початком роботи важливо вивчити потреби споживача. Цим займаються маркетологи: вивчають ринок, вважають попит, збирають зворотний зв'язок та розраховують необхідну кількість товару.

Поставляти за принципом Just in time. Поставляти потрібні деталі перед тим, як вони знадобляться, і в тій кількості, в якій вони потрібні зараз. Тобто запаси не складуються та не займають місця.

Використовувати метод 5S. Суть методу раціональної та ефективної організації робочого простору. Він допомагає боротися з довгими пошуками інструментів, шлюбом через несправне обладнання або неприбране робоче місце. Метод 5S можна застосовувати як до робочого місця окремого співробітника – менеджера, механіка, фрілансера, так і виробництва загалом.

 Коли дбайливе виробництво не працює?

Хоч ощадливе виробництво це вже звичний підхід, він відрізняється традиційного менеджменту. У традиційному менеджменті сторони прагнуть вичавити якнайбільше один з одного. Lean пропонує співпрацювати, створювати комфортні умови роботи, покращувати процеси поступово.

Наприклад, є принцип, що працівники не повинні бути повністю завантажені. Тому що при повному завантаженні легко утворюється черга із завдань та швидкість роботи зменшується. Так само, як якщо ми будемо використовувати дорогу на 100% і на кожне вільне місце поставимо машину, то вийде пробка. Щоб пробки не було, потрібно залишити частину дороги незайнятою. Так само і частина часу працівників має бути вільною.

Але небагато менеджерів погодяться на те, щоб працівники часто відпочивали.

Іноді компанії готові впроваджувати окремі інструменти Lean, але готові переймати цінності ощадливого виробництва. Особливо якщо люди вже стикалися зі спробами оптимізації та встигли нагромадити скепсис до нововведень.

 У яких галузях використовується Lean.

Концепцію ощадливого виробництва використовують:
* для виробничих компаній. Основні засади ощадливого виробництва зародилися у компанії Toyota. Тому насамперед можна побачити ощадливе виробництво на підприємствах Boeing, Porsche, John Deere, Ford, Nike, Amazon, Kimberley-Clark, Caterpillar, Intel та ін;

* для пошти та логістичних компаній. Стратегія lean-логістики націлена на зниження всіх видів втрат під час транспортування. Її використовують, наприклад, служба FedEx та "Пошта України";

* для охорони здоров'я. В Україні є "Бережлива поліклініка" – спільний проект Міністерства охорони здоров'я України та держкорпорації «Укрпром». Мета проекту – позбавитися черг і зробити поліклініки зручними для людей. Ощадливі поліклініки вже працюють у сорока регіонах;

* для розробки програмного забезпечення. У 2004 році програмісти Мері та Том Поппендік адаптували технології ощадливого виробництва для розробки програмного забезпечення.

Принципи ощадливої розробки:
 - ліквідувати втрати;
 - вбудовувати якість;
 - створювати знання;
 - відкладати незворотні рішення;
 - доставляти швидко;
 - поважати людей;
 - Оптимізувати ціле.

 *** Я б не сказав, що хтось звертається із запитом запровадити ощадливу розробку, адже це принципи, а не методи. Однак компанії використовують окремі методи або фреймворки, що базуються на принципах Lean. Наприклад, скрам, канбан.

P/S: Також будуть цікаві статті-поради  -Що таке Lean Administration? і Як розробити та впровадити систему KPI, також, Нематеріальна мотивація на практиці та Мотивація для працюючих віддалено, а також і Матеріальна та нематеріальна мотивація співробітників. Методи та інструменти.

 

<< Назад