Полезная информация

Матеріальна та нематеріальна мотивація співробітників. Методи та інструменти

26.03.2024

Мотивація персоналу це те, що спонукає співробітників працювати: гроші, статус, комфортні умови праці та інше. Мотивація може бути внутрішньою (людина просто отримує задоволення від процесу роботи) та зовнішньої (хоче купити квартиру, відпочивати тричі на рік, добре харчуватися). Система мотивації задовольняє потреби людини з допомогою різних стимулів.

Як мотивувати працівників?
Застій у справах згубний. Просування бізнесу потребує свіжих ідей та нового підходу. Ви вважаєте, що настав час:
  - відкрити новий напрямок:
  - Підвищити рівень продажів;
  - покращити обслуговування клієнтів;
  - Провести реінжиніринг;
  - Освоїти SCRUM.

Тоді оцініть свою команду за допомогою HR-тестування та дізнайтеся, як мотивувати співробітників на вирішення поставлених завдань.
 Маємо нагоду, запропонувати для Вас, відео тренінги для керівників, а такод, відео тренінг Фінанси управлінський облік та КРІ-мотивація для власників бізнесу...

Що дає правильна мотивація?
Основне завдання мотивації – домогтися ототожнення індивідуальних цілей працівників із цілями організації. Якщо співробітник просувається по службі, це мотивує рішення більш складних завдань. Якщо він почувається комфортно в колективі, заряджається протягом робочого дня позитивними емоціями, відчуває власну значущість та потребу, це його мотивує йти в офіс у будь-яку погоду та в будь-якому настрої.

Мотивована команда забезпечить:
   - Високу продуктивність - у майбутньому це призведе до зниження вартості товарів та послуг, що дасть перевагу на ринку;
  - низький рівень прогулів - почуваючись незамінним, навряд чи ви ризикнете підводити колектив;
  - усунення плинності кадрів - навіщо залишати фірму, де тобі добре? У перспективі це скоротить витрати на підбір та навчання новачків;
  - підвищення репутації компанії - це залучить нових клієнтів та покращить відносини з партнерами;

Системи мотивації працівників неоднорідні. Вони базуються на різних теоріях: піраміді Маслоу, типологічної моделі Герчікова, техніці Врума. Головне - не забувати: всі прийоми та інструменти мають перегукуватися з інтересами та бажаннями працівників. Навчитися впливати на підлеглих просто – треба знати їхні потреби.

Комплекс заходів, спрямованих на мотивування працівників, має проводитись регулярно. Одинична дія матиме короткочасний результат і не принесе користі у перспективі.

Мотивація та стимулювання: у чому різниця?
Не плутайте стимулювання та мотивацію. Ці поняття співвідносяться як батіг і пряник, засновані на різних механізмах впливу та дають протилежний результат.

Зрозуміти різницю між стимулюванням та мотивацією співробітників допоможуть приклади.

*** Таким чином, мотивуючі способи спрямовані на формування внутрішнього бажання ефективно працювати. Методи стимулювання персоналу змушують працювати, коли цього бажання немає.

Причини зниження мотивації.
Зізнайтеся, у вашому житті, напевно, були дні, коли не хотілося йти в офіс. Це нормальне явище і трапляється з кожним. Вся річ у причині. Якщо небажання йти на роботу одинично і зумовлене особистими обставинами, можна попросити позачерговий вихідний і витратити його на вирішення проблем, що виникли.

Гірше, коли таке відбувається часто і пов'язане з іншими причинами, серед яких:
  - Напружена атмосфера в колективі - Серед співробітників панує заздрість, критиканство. Обговорюються як ділові якості, а й зовнішність. Начальство не помічає досягнень працівників, не наголошує на їх успіхах;
с - тагнація - немає просування кар'єрними сходами і перспектив зростання. Людині дають однотипні завдання, що не дозволяють розвиватися та відкривати нові горизонти. Заробітна плата залишається незмінною, а можливості проявити себе не надаються;
  - невідповідність навичок та поставлених завдань – часто трапляється з новачками. Співробітнику не вистачає компетенції, щоб упоратися із отриманим завданням. потрібна підтримка колег, бажання поділитись досвідом, але цього немає;
  - неправильний розподіл завдань – є практики та теоретики. Перші воліють активну діяльність, їм вбивча паперова робота. Другі не можуть себе проявити на об'єкті, проте стають генераторами ідей за столом у кабінеті;
  - Відсутність чіткої посадової інструкції - працівники не розуміють ясно: що, для чого і до якого терміну потрібно зробити;
  - зарплата нижча за ринкову - найголовніший демотиватор. Навіщо потрібна така робота, яка дозволяє заробити стільки, щоб задовольнити власні потреби.
 
  *** На думку Сьюзан Кейн, мотивацію знижує і відкрите планування офісу – коли всі працівники перебувають в одній кімнаті. У таких фірмах спостерігається висока плинність кадрів, тому що люди не почуваються в безпеці. У співробітників має бути тихе місце для роботи.

Як дізнатися, що знижує мотивацію?
У невеликих компаніях із цим немає складнощів. Колектив на увазі, і керівнику легко дізнатися про причину незадоволеності, поговоривши з незадоволеним співробітником.

У великих фірмах знати на обличчя весь персонал неможливо. У таких випадках з'ясувати причину втрати мотивації допоможуть ефективні методи HR:
  1. "360 градусів" - оцінка співробітника, отримана в результаті опитування всіх, з ким він контактує: колег та безпосереднього керівника. Програма дозволяє запобігти конфліктам, визначити “точки зростання”, показати незадоволеному працівникові, яким його бачать оточуючі.
  2. Анкета eNPS – тест для визначення лояльності співробітника, рівня його задоволеності. Складається всього з двох питань: порадили б організацію для працевлаштування родичам, друзям та чому? Дозволяє побачити, що саме не подобається, а отже, і знижує мотивацію.

HR-менеджери рекомендують проводити опитування кожні 6 місяців. Також тестування необхідне після випробувального терміну та за місяць до закінчення контракту.
P/S: хочемо запропонувати для вас, статті з нашого сайту - як розробити та впровадити систему KPI, також така стаття порада, як чому система мотивації на основі KPI потрібна для компанії? І звісно, що таке ощадливе виробництво. План превентивного обслуговування та ремонту.

 

<< Назад