Полезная информация

Як розробити та впровадити систему KPI

20.05.2024

KPI – це одна з найвідоміших, найпоширеніших і зручніших для керівника метрик. Розповідаємо про переваги цієї системи, а також про підводні камені, з якими ви можете зіткнутися при розробці KPI для співробітників.
Що таке KPI

KPI (Key Performance Indicator) - це система, що встановлює для співробітників вашої компанії "ключові показники ефективності": деякі метрики, які стають цілями на період. В якості KPI можна взяти практично будь-який показник, що має значення для організації в цілому, її окремих департаментів або навіть конкретних співробітників. Як підвищити ефективність роботи працівників загалом ми писали в одній із попередніх статей.
  Пропонуємо онлайн тренінги з логістики в Україні, а також онлайн тренінги для керівників підрозділив, HR 

Наприклад, KPI для всієї фірми можуть мати такий вигляд:
  - чистий прибуток за квартал має перевищити 6000000 гривень;
  кількість запізнень не повинна перевищувати 20 випадків на місяць на всю організацію.

KPI для відділу продажів, у свою чергу, вже сильніше прив'язані до конкретної сфери діяльності:
  - загальна сума продажів за місяць не менше ніж 2 000 000 гривень;
  - сума середнього чека не менше ніж 80 000 гривень.

І, нарешті, KPI для конкретного співробітника – якщо вони потребують – деталізуються максимально:
  - кількість дзвінків клієнтам протягом місяця від 250;
  - Число закритих угод за місяць від 15.

Загальна сукупність всіх таких метрик по організації та буде вашою системою KPI.

 А чому вважати KPI?

На перший погляд, KPI може здатися зайвою надбудовою: ви напевно вже відстежуєте якісь пріоритетні показники – наприклад, прибуток, кількість відпрацьованих співробітниками годинників тощо – навіщо ускладнювати? На практиці грамотно розроблена система KPI приносить компанії такі вигоди:
  1. Об'єктивність. За відсутності єдиних метрик керівники схильні оцінювати успіхи своїх підлеглих суб'єктивно, такі оцінки які завжди відповідають дійсності. Чим більша організація, тим важливіше отримувати об'єктивну інформацію кожного рівня.
  2. Деталізація. Відстежуючи лише загальні метрики, ви не знаєте, який внесок роблять окремі співробітники. На прикладі підприємства, KPI за кількістю випущених за зміну деталей допоможе зрозуміти, хто дійсно працює відповідально, а хто витрачає більшу частину часу на перекури та порожні бесіди з колегами.
  3. Простота контролю. Показники KPI стандартизовані і легко виміряні, ви можете стежити за ними, перевіряти динаміку протягом часу і т. д. Все це серйозно спрощує керівництво організацією.
  4. Мотивація. KPI – це однозначний та зрозумілий будь-якому співробітнику маркер контролю за роботою. Чітко побудована система та явно призначені цільові показники не дають людям надмірно розслабитися, дисциплінують їх.

Вам не знадобиться багато часу на те, щоб запровадити показники KPI для виробництва, торгівлі, розробки ПЗ або будь-якої іншої організації, а результат окупить ці витрати вже в перші місяці.

     Що, окрім грошей, вимірюють KPI?

Усі власники насамперед зацікавлені у прибутку, але якщо ви хочете розвивати ваш бізнес довго, не потрібно обмежуватися одними грошима.

Крім прибутку, KPI можуть вимірювати:
 - бізнес-процеси (як швидко відповідаємо клієнтам, як швидко доставляємо замовлення тощо);
 - клієнтів (наскільки задоволені товаром/обслуговуванням, чи готові рекомендувати компанію друзями та знайомим).

Вважати KPI можна:
- у одиницях часу. Наприклад, швидкість доставки у днях, швидкість відповіді клієнтам по телефону за секунди;
- у балах. Наприклад, наскільки клієнти задоволені нами;
-  у штуках. Наприклад, скільки замовлень зроблено на день;

Найголовніше, щоб KPI співробітників були пов'язані з вашими стратегічними цілями. Всі цілі компанії якимось чином повинні відображатися в KPI співробітників, інакше вони не будуть досягнуті.

Також кожен показник ефективності має бути легко рахуємо. Це важливо, тому що співробітник може сам оперативно розуміти в середині місяця, чого досягає, а чого ні, та скоригувати свої дії.
P/S: Також будуть цікаві статті - Нематеріальна мотивація на практиці та Мотивація для працюючих віддалено, а також і Матеріальна та нематеріальна мотивація співробітників. Методи та інструменти.

 

<< Назад